Archiwa kategorii: Newsy

Przedmurze – wyjątkowa antologia polskiej fantastyki

przedmurzeWłaśnie ukazała się naszym nakładem książka wyjątkowa. Antologia opowiadań napisanych przez znakomitych polskich autorów specjalnie do tego zbioru. Rzadko trafia się antologia z taką liczbą dobrych tekstów, wyrównanych, a jednocześnie rozmaitych.

Przedmurze powstawało przez dwa lata, ale udało się stworzyć zbiór naprawdę ciekawy. Pokazujący, że polscy fantaści wciąż żywo reagują na otaczającą nas rzeczywistość.

Znajdziecie tu opowiadania Macieja Parowskiego, Marka Oramusa, Mirosława Piotra Jabłońskiego, Zbigniewa Wojnarowskiego, Krzysztofa Kochańskiego, Wojciecha Szydy, Jacka Soboty, Michała Protasiuka, Pawła Ciećwierza, Cezarego Zbierzchowskiego, Pawła Majki, Grzegorza Janusza, Eugeniusza Dębskiego, Piotra Goćka. Będzie nawet komiks, Tomasza Niewiadomskiego.

Edycja specjalna – Pamiętamy Babilon, Ian Watson

planeta smierci coverNa tegoroczny Polcon we Wrocławiu (18-22 sierpnia 2016 roku) przygotowaliśmy niskonakładową, specjalną edycję książki Iana Watsona Pamiętamy Babilon. Ian Watson będzie gościem Polconu. Zbiór zawiera opowiadania zebrane z czasopism i antologii, publikowane od lat 80. Książkę można też zakupić na stronie księgarni solarisnet.pl

Bogowie Lema, wydanie poprawione i uzupełnione

COVER bogowie lema FRONT-1000W serii Krytycy o fantastyce ukazała się kolejna książka Marka OramusaBogowie Lema. Pierwsza po śmierci Stanisława Lema książka poświęcona jego osobie i twórczości, ukazuje odbiegający od przyjętego wizerunek wybitnego pisarza. Lem okazuje się nie tylko myślicielem prostującym drogi cywilizacji, ale także artystą pełnym sprzeczności, nękanym kompleksem niedocenienia, skonfliktowanym z bliskimi współpracownikami (np. z Franzem Rottensteinerem, swym wieloletnim agentem literackim).

Dziewiąta książka Bohdana Peteckiego

cover orbitsville1 20mmWłaśnie ukazała się dziewiąta książka Bohdana Peteckiego w serii Archiwum polskiej fantastyki – Operacja Wieczność.

Po 3 latach z księżyca Europa wraca na Ziemię kosmonauta Dan. Prowadził tam pomiary pantomatów – urządzeń scalających wiedzę o ludzkiej cywilizacji. Rzucony zostaje w świat, w którym ważniejsze od podrózy międzygwiezdnych stają się eksperymenty z genami oraz z nieśmiertelnością, czyli tzw. aktualizacją zapisu świadomości. Jego brak zgody na „operację wieczność” stanowi meritum historii, w której prawo do decydowania o własnym losie jest, według bohatera, tyleż wartością nadrzędną, co jednak ginącą w opętanym przez chęć istnienia wiecznego świecie.

Wieczór trzech psów

cover orbitsville1 20mmJacek Sobota (ur. 1969) olsztynianin, filozof, pracownik Instytutu Filozofii UWM Olsztyn, tu uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Jako pisarz debiutował opowiadaniem "Splot" w miesięczniku "Nowa Fantastyka". Pierwszą opublikowaną książką był zbiór opowieści mortenowskich Głos Boga (2007), rok później ukazał się zbiór Padlina. Opublikował też monografię Literatura fantastycznonaukowa jako próba symulacji sytuacji konfliktowych (2011) a w 2016 ukazały się jeszcze Wyznania idioty - zbiór recenzji i szkiców krytycznoliterackich i monografia Filozofia fantastyki.

Wieczór trzech psów to obszerny wybór najlepszych dokonań prozatorskich Jacka Soboty. Spotykamy tu chandlerowskich bohaterów mrocznego Miasta Molocha czy stykamy się z ubraną w szaty fantasy alternatywną historią Męki i Zbawienia. Maciej Parowski nazwał prozę Jacka Soboty - Sobota Fiction, bo to rzeczywiście proza wysublimowana i niezwykle oryginalna. A język Soboty, jak napisał Łukasz Orbitowski "odurza bardziej niż wszystkie używki Philipa K. Dicka, a nastroje, które tworzy są tyleż posępne, co potępieńczo cudowne".

Andrzej Zimniak, dzieła – tomy 3 i 4

Dostępne są już tomy 3 i 4 Dzieł Andrzeja Zimniaka. Ukazują się w serii Archiwum polskiej fantastyki. Enklawy szczęścia zawierają m.in. powieść „Marcjanna i aniołowie”. Dziś zombie o czwartej wypełniają m.in. niezwykle popularne opowiadania o Enkelu. Obie książki są dostępne również w wersjach elektronicznych.

Tylko na platformie: www.solarisnet.pl

dzis_zombie_mobienklawy_szczescia_epub

Wyznania idioty

Kolejna książka w serii Krytycy o fantastyce przybliża postać Jacka Soboty, olsztynianina, wykładowcy na UWM. Sobota jest pisarzem, jego opowiadania zebrano w tomie Padlina (2007). W 2006 ukazała się powieść Głos Boga. Opowiadania publikował w Nowej Fantastyce, Magazynie Fantastycznym, antologiach.

Jacek Sobota zajmuje się też krytyką literacką, pisze eseje o fantastyce, artykuły o filmach. Wyznania idioty zbierają tę publicystykę w jeden, bardzo ciekawy tom.

cover sobota

Jacek Sobota – urodzony w roku 1969 w Olsztynie; tu mieszka i pracuje (jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim; ma tytuł doktora nauk humanistycznych). Debiutował w roku 1990 opowiadaniem „Splot” na łamach „Nowej Fantastyki”. Autor licznych opowiadań fantastycznych (część została przetłumaczona na język rosyjski). Maciej Parowski, odkrywca i eksplorator talentu Soboty, tak charakteryzuje jego metodę twórczą: Jako autor, inteligentny nihilista i szyderca, dopracował się niepowtarzalnej formuły sobota-fiction. Przekonanie o absurdalnym, bo bezinteresownym okrucieństwie świata artykułuje w opowiadaniach barwnych akcyjnie, wyszukanych estetycznie, zawieszonych na granicy jawy i snu; obfitujących w sytuacyjne i filozoficzne paradoksy, grę konwencji, igraszki słowne i kulturowe cytaty.

Najciekawszy w jego dorobku literackim jest bodaj cykl tzw. „opowieści mortenowskich”, zapoczątkowany opowiadaniem „Cierpienie hrabiego Mortena” – mroczna wizja alternatywnej historii Męki i Zbawienia, rozgrywającej się w scenografii postmodernistycznej fantasy. Historie te złożyły się na tom „Głos Boga” (2007). Wydał ponadto tom opowiadań „Padlina” (2008) oraz monografię naukową „Literatura fantastycznonaukowa jako próba symulacji sytuacji konfliktowych” (2011). Pracuje nad monografią roboczo zatytułowaną „Filozofia fantastyki”.

Zajmuje się również krytyką literacką; uchodzi za publicystę o szerokim spektrum zainteresowań; na łamach kilku pism publikował z przerwami cykl fantastyczno-filozoficznych felietonów „Wyznania idioty”.

Opowieści z Majipooru

Po latach oczekiwań, ukazał się kończący sagę Majipoor zbiór opowiadań Roberta Silverberga, „Opowieści z Majipooru”. Autor zebrał w nim opowiadania z cyklu rozrzucone dotąd po antologiach i czasopismach. A fakt, że zebrało się ich wystarczająco na osobną książkę, dotarł do niego w czasie wizyty w Polsce na Festiwalu Fantastyki w Nidzicy, gdzie uświadomili mu to polscy fani.

Książka już jest, opowiadania w przekładzie Krzysztofa Sokołowskiego

majipoor7

Twarzą ku ziemi, Macieja Parowskiego

twarza ku ziemi-1000Kolejną książką w Archiwum Polskiej Fantastyki, jest powieść Macieja Parowskiego, Twarzą ku ziemi. Neut, obywatel totalitarnego państwa przyszłości, jest świadkiem ulicznej kraksy. Pewne zastanawiające fakty każą mu podejrzewać, że to, że to nie był wypadek. Rozpoczynając prywatne śledztwo, uruchamia łańcuch niepokojących wydarzeń. A wreszcie odkrywa potężną mistyfikację i prawdziwą naturę swego świata, w którym trzeba wybierać pomiędzy kłamstwem a podłością…

Pierwszy tom utworów zebranych Andrzeja Zimniaka

zimniak1-1000Ukazał się tom opowiadań Andrzeja Zimniaka – Rzeźbiarze o poranku. To pierwszy z planowanych sześciu tomów. Dzieła Zimniaka zawierają odpowiednio posegregowane opowiadania, mikropowieści i powieści, opatrzone komentarzem autora i wspominkami. Układ wcale nie jest chronologiczny, raczej tematyczny. Np. wśród opowiadań, które znalazły się w tomie pierwszym, obok debiutanckich tekstów, nie brak znakomitych: tytułowych „Rzeźbiarzy o poranku”, ale także „Listu z Dune”, „Łowców meteorów”, „Szlaków istnienia”  czy „Samotnego myśliwego”. Kiedyś dawały one okładkowe tytuły autorskim zbiorom opowiadań Andrzeja Zimniaka. Nastrojowa fantastyka naukowa. Tak można w skrócie to ująć. Zapraszamy do lektury.