Miesięczne archiwum: Październik 2014

Wydawnictwo na Falkonie

W najbliższy piątek, 7 listopada, rozpoczyna się w Lublinie Falkon, czterodniowe święto miłośników fantastyki. Książki naszego wydawnictwa będą do nabycia na stosiku księgarni Solarisnet.pl, razem z pełną ofertą innych wydawnictw. Zaplanowano na stoisku wiele sprzedaży przedpremierowych i premierowych. Na Falkonie będzie obecnych wielu polskich pisarzy. Z USA przyjadą David Weber i Michael Swanwick.

Najbliższe tytuły w APF

Najbliższe tytuły w Archiwum polskiej fantastyki, jakie ukażą się w listopadzie, grudniu i styczniu są następujące:

Eugeniusz DębskiPlaneta Anioła Stróża, powieść

Dariusz FilarJeszcze jedna podróż Guliwera, zbiór nowel

Wiktor ŻwikiewiczDruga jesień, powieść.

Pierwsza z książek jest już w składzie, pozostałe dwie w redakcji.

Rozmyślania nad tlenem Marka Oramusa

Anonsujemy piątą książkę w serii Krytycy o fantastyce, a trzecią w serii autorstwa Marka Oramusa. W ten sposób, Rozmyślaniami nad tlenem zepniemy klamrą bardzo bogatą twórczość felietonistyczną Oramusa na niwie fantastyki. W trzech tomach: Wyposażenie osobiste, Problem kluczy do mieszkania w Piasecznie i Rozmyślania nad tlenem, otrzymacie fenomenalne moim zdaniem, krytyczne spojrzenie na ulubiony gatunek literacki. Felietony Oramusa da się czytać jak prozę, nie brak w nich osobistych wycieczek autora, relacji i dygresji z tego co za oknem w chwili, gdy dany felieton był pisany. Jest to też osobisty przewodnik Oramusa po fantastyce, co warto, lub nie warto, przeczytać.

wzor 2 17mmwyposazenie-1000problem kluczyGOT-1000

Ludzie z gwiazdy Feriego

petecki_messier_13v5Najnowszą książką w serii Archiwum Polskiej Fantastyki jest powieść Bohdana Peteckiego Ludzie z gwiazdy Feriego.  Wydana ponad 40 lat temu, dotąd nie wznawiana, jest klasyczną opowieścią o wyprawie badawczej na odległą gwiazdę, w której układzie planetarnym naukowcy natrafiają na zamieszkaną planetę. Zamieszkaną przez dwie wojujące ze sobą technologicznie zaawansowane cywilizacje. Ziemianie wpadają w sam środek konfliktu i kontakt z nimi się urywa. Na ratunek wyrusza druga ekspedycja.

Książka ukazała się w wersji papierowej i jako ebook.

Antologia klasyków

w-palacu-wladcow-marsa W pałacu władców Marsa to antologia amerykańskiej science fiction. Osiem opowiadań (niektóre dość długie), z których składa się tom to – poza dwoma tytułami znanymi z prasy – same premiery na polskim rynku. Wśród autorów światowa elita: Varley, Leiber, Slesar, Knight, Williamson, Simak, Shaw, Spinrad. Antologia będzie dostępna w nadchodzącym tygodniu.

Kroki w nieznane, tom 10

Dziesiąty już tom almanachu światowej fantastyki, Kroki w nieznane 2014, zapowiedział Mirek Obarski. Tom dziesiąty będzie miał, po raz pierwszy, okładkę nie polskiego grafika. Autorem jest John Harris, brytyjski malarz i ilustrator, znany z doskonałych prac osadzonych w tematyce science-fiction i fantasy. Jego dzieła zostały wykorzystane na okładkach książek takich autorów jak Isaac Asimov, Frederik Pohl, Ben Bova, Orson Scott Card, Jack McDevitt, czy Jack Vance, jak i wielu innych.

kwn2014

Samotna planeta, Murray Leinster

planeta smierci coverUkazał się dzisiaj drugi wybór opowiadań amerykańskiego klasyka, Murraya LeinsteraSamotna planeta. Zawiera on siedem nowel, z których kilka zapisało się w historii gatunku. Tytułowa nowela wprowadziła do science fiction ideę myślącej planety. „Czas równoległy” napisany w latach 30. jest pierwszym opowiadaniem, w którym padł pomysł światów równoległych, gdzie historia potoczyła się inaczej niż w naszym świecie.

Pierwszy tom Leinstera nosi tytuł Pierwszy kontakt.

Potwornik, Izabeli Ozgi

Takiej pozycji w naszym repertuarze dotąd nie było. Związki z fantastyką jednak oczywiste. Potwornik, czyli przewodnik po świecie potworów, bestii i demonów, autorstwa Izabeli Ozgi to nie jest typowy bestiariusz. To książka, która zadowoli  zoologów fantastycznych – czyli badaczy istot wymyślonych, filologów, bo każda bestia jest zakotwiczona w źródłach literackich, miłośników fantasy – bo mogą przy lekturze choćby Sapkowskiego podeprzeć się przewodnikiem, a nawet dla graczy rpg, gdyż opis każdego stwora, istoty zawiera – oprócz wyjaśnienia nazwy, pochodzenia, miejsca i czasu występowania, także inne charakterystyki.

Izabela Ozga od ponad 2 lat opracowuje leksykon pojęć mitycznych, mitologicznych i fantastycznych w Encyklopedii Fantastyki. Jej praca wydała mi się warta publikacji. Początkowo myślałem o takim przewodniku do serii krytycznej, ostatecznie uznałem, że to musi być większy format, przejrzysty, ilustrowany. Efekt końcowy robi wrażenie.

Książka ma większy format, jest ilustrowana – nieraz bardzo dowcipnie przez Patryka Patrylaka. Jej premiera na Polconie w Bielsku-Białej w przyszłym tygodniu. W księgarni Solarisnet.pl będzie dostępna od najbliższego wtorku. Autorka zapowiada, że to dopiero początek.

potwornik1