Potwornik, Izabeli Ozgi

Takiej pozycji w naszym repertuarze dotąd nie było. Związki z fantastyką jednak oczywiste. Potwornik, czyli przewodnik po świecie potworów, bestii i demonów, autorstwa Izabeli Ozgi to nie jest typowy bestiariusz. To książka, która zadowoli  zoologów fantastycznych – czyli badaczy istot wymyślonych, filologów, bo każda bestia jest zakotwiczona w źródłach literackich, miłośników fantasy – bo mogą przy lekturze choćby Sapkowskiego podeprzeć się przewodnikiem, a nawet dla graczy rpg, gdyż opis każdego stwora, istoty zawiera – oprócz wyjaśnienia nazwy, pochodzenia, miejsca i czasu występowania, także inne charakterystyki.

Izabela Ozga od ponad 2 lat opracowuje leksykon pojęć mitycznych, mitologicznych i fantastycznych w Encyklopedii Fantastyki. Jej praca wydała mi się warta publikacji. Początkowo myślałem o takim przewodniku do serii krytycznej, ostatecznie uznałem, że to musi być większy format, przejrzysty, ilustrowany. Efekt końcowy robi wrażenie.

Książka ma większy format, jest ilustrowana – nieraz bardzo dowcipnie przez Patryka Patrylaka. Jej premiera na Polconie w Bielsku-Białej w przyszłym tygodniu. W księgarni Solarisnet.pl będzie dostępna od najbliższego wtorku. Autorka zapowiada, że to dopiero początek.

potwornik1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *